Prezentare generală a pieței cerealelor: vineri la prânz, 25.04.2025

Pe măsură ce sesiunea de tranzacționare de vineri a ajuns la mijlocul zilei, piețele de cereale s-au menținut mixte, dar ferme, într-un context global marcat de vreme instabilă, fluxuri de export în transformare și semnale politice subtile. În timp ce contractele futures la soia au scăzut ușor, grâul și porumbul și-au menținut impulsul ascendent, susținute de activitatea exportatoare recentă și de preocupările persistente privind campania de semănat.

Grâu

Până la mijlocul zilei de vineri, grâul SRW din Chicago cu livrare în mai 2025 se tranzacționa la $5.29¾ per bushel, în creștere cu ½ cent. Creșterea ușoară s-a adăugat la închiderea de joi, reflectând o reziliență în pofida unei perspective fragile de export și a încrederii oscilante în condițiile meteorologice globale. Datele USDA arată că, de la 1 iunie, s-au vândut 21,483 milioane de tone metrice de grâu – cu 14% mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, dar încă sub ritmul mediu estimat. Între timp, ratingurile culturilor din Franța au scăzut ușor: grâul moale este cotat ca „bun spre excelent” în proporție de 74%, cu un punct procentual mai puțin decât săptămâna precedentă. Comercianții rămân atenți la prognozele meteo din regiunile americane cheie pentru grâul de iarnă, deoarece ploile potențiale ar putea întrerupe semănatul, dar ar îmbunătăți umiditatea solului în Kansas, Oklahoma și Missouri.

Porumb

Futures-urile la porumb pentru mai 2025 au oscilat în jurul valorii de $4.78¾ per bushel la mijlocul zilei de vineri, în creștere cu 1½ cent. Prețul mediu național la numerar pentru porumb a crescut, de asemenea, până la $4.52. USDA a raportat o nouă vânzare privată pentru export de 235.000 tone metrice către Mexic, cu volume împărțite între anii de recoltă 2024/25 și 2025/26. Aceasta urmează unor semne recente de interes internațional sporit, Japonia analizând posibilitatea creșterii importurilor de porumb american în cadrul negocierilor comerciale. Angajamentele actuale pentru export se ridică la 57,734 milioane de tone metrice, cu 26% peste aceeași perioadă a anului trecut, deși ușor sub ritmul estimat de USDA. Începând cu 1 mai, CBOT va crește limita zilnică de variație a prețului pentru porumb la 35 de cenți, ceea ce va adăuga o nouă dimensiune volatilității pieței. Campania de semănat rămâne problematică, în special în Illinois și Iowa, unde ploile recente au lăsat solurile saturate.

Soia

Soia a înregistrat scăderi la mijlocul zilei de vineri, contractele futures pentru mai 2025 fiind cotate la $10.50½ per bushel, în scădere cu 2¼ cenți. Prețul mediu național la numerar a scăzut cu 2 cenți, ajungând la $10.03¾, pierzând o parte din câștigurile de joi. Futures-urile la ulei de soia au scăzut cu 36 de puncte, în timp ce cele la șrot de soia s-au apreciat cu $1.80 per tonă. Angajamentele de export au totalizat 47,056 milioane de tone metrice, cu 13% mai mult față de aceeași perioadă din 2024, fiind în linie cu ritmul mediu estimat de USDA. Cu toate acestea, sentimentul de vineri a fost ușor afectat de un nou val de scutiri tarifare în China, care a exclus soia – evidențiind incertitudinea continuă în relațiile comerciale agricole SUA–China. De asemenea, expirarea opțiunilor pentru luna mai a contribuit la presiunea tehnică a sesiunii.

Evoluții în Piața Globală a Cerealelor – Repere din 25 aprilie

Campania de semănat de primăvară din Ucraina este cu 17% în urma ritmului de anul trecut, cauzată în mare parte de ninsoare și temperaturi neobișnuit de scăzute în majoritatea regiunilor la începutul lunii aprilie. Până la 24 aprilie, fermierii ucraineni semănaseră aproximativ 2 milioane de hectare cu culturi precum orz, porumb și grâu de primăvară. Deși rezervele de umiditate sunt suficiente în prezent, potențialul recoltei depinde de ploi oportune în mai și iunie.

În America de Sud, Brazilia continuă să atragă atenția cu o recoltă record estimată de soia, de aproape 170 de milioane de tone metrice. Potrivit grupului industrial Abiove, aceasta va sprijini extinderea exporturilor către China, mai ales în contextul tensiunilor comerciale persistente dintre SUA și China. În plus, decizia Braziliei de a menține un amestec de biodiesel de 14% este așteptată să stimuleze exporturile de ulei de soia în 2025, în ciuda unei reduceri temporare a producției de biocombustibili din cauza prețurilor ridicate ale uleiului rafinat.

Recoltarea de soia din Argentina a ajuns la 14,5% până la 24 aprilie, față de 4,9% săptămâna anterioară, potrivit Bursei de Cereale din Buenos Aires. Nu s-au făcut modificări ale estimărilor de producție, condițiile uscate susținând un ritm rapid de recoltare, în special la porumb și soia semănată târziu.

Comisia Europeană a redus ușor estimarea producției totale de cereale pentru 2025/26, la 280,3 milioane de tone, nivel semnificativ mai mare decât sezonul anterior și media ultimilor cinci ani. Producția estimată de grâu moale a fost redusă la 126,3 milioane de tone. Estimările pentru porumb și orz au rămas neschimbate la 65 milioane și respectiv 51,7 milioane de tone.

În Franța, starea culturilor de grâu moale s-a deteriorat ușor, cu 74% clasificate drept „bune sau foarte bune”, comparativ cu 75% săptămâna trecută. Semănatul porumbului a avansat până la 50% finalizare, mult înaintea ritmului din anul trecut. Totuși, prognozele ploioase din vestul Franței pot duce la inundații și încetini progresul.

Vremea din regiunea Mării Negre continuă să fie divergentă. În Ucraina se prognozează o perioadă prelungită de secetă în următoarele 10 zile, ceea ce ar putea afecta dezvoltarea culturilor în stadiu târziu. În schimb, vreme mai umedă este anticipată în multe regiuni agricole ale Rusiei, favorizând semănatul de primăvară și condițiile timpurii ale culturilor.

În Asia de Sud-Est, Indonezia a raportat o scădere de 3,4% față de luna precedentă în exporturile de ulei de palmier din martie. Livrările către piețe importante precum China și India au scăzut semnificativ, în timp ce importurile din Uniunea Europeană au crescut ușor. Această tendință ar putea semnala o schimbare a dinamicii cererii în piețele globale de uleiuri comestibile.

Logistica de transport din SUA a prezentat semne de stres, deoarece transporturile de barje cu cereale pe râul Mississippi au scăzut la 469.000 tone în săptămâna încheiată pe 19 aprilie, de la 562.000 tone săptămâna precedentă. Transporturile de porumb și soia au scăzut cu 17% și, respectiv, 33,5%. În același timp, tarifele de transport pe barje în St. Louis au scăzut cu $1,92 per tonă scurtă, semnalând reducerea congestiei fluviale.

Gigantul brazilian de etanol Copersucar a anunțat un nou acord cu Green Plains Inc., extinzându-și prezența pe piața americană. Acordul desemnează divizia americană a Copersucar, Eco-Energy, drept unic distribuitor de etanol pentru Green Plains, ridicând cota de piață a companiei la un estimat de 15% din comerțul american cu etanol.

În politica comercială, Filipinele intenționează să crească achizițiile de produse agricole din SUA – inclusiv soia și carne congelată – în schimbul unor tarife mai mici la exporturile filipineze. Negocierile sunt programate la Washington între 28 aprilie și 2 mai, iar rezultatele ar putea influența fluxurile viitoare de cereale și accesul pe piețele internaționale.

În final, Egiptul a confirmat intenția de a importa 4,5 milioane de tone metrice de grâu în următorul an fiscal, în ușoară scădere față de cele 4,8 milioane din acest an. Cu obiective de achiziții interne între 3,5 și 4 milioane de tone și rezerve suficiente până la sfârșitul lunii iulie, Egiptul rămâne un cumpărător stabil – un semnal încurajator pentru exportatorii din regiunea Mării Negre, în special România și Ucraina.