Prezentare generală a pieței cerealelor: Începe joi, 12.06.2025

Piețele reacționează la o combinație de actualizări comerciale, producție record de etanol, presiuni meteorologice și prognoze globale în schimbare

Grâu

Piața grâului a deschis joi cu o ușoară întărire, după mișcări mixte în ziua precedentă. Contractul CBOT pentru grâul din iulie 2025 a început tranzacționarea la 5,34¼ dolari per bushel, în creștere cu 1¾ cenți, după ce miercuri a închis cu o scădere de ¼ cent. Grâul HRW din Kansas City a rămas practic neschimbat la mijlocul săptămânii, în timp ce grâul de primăvară din Minneapolis a crescut cu 3–4 cenți, indicând o rezistență localizată. Sentimentul global a fost influențat de licitația Taiwanului pentru 95.450 tone de grâu american și de o revizuire în scădere a estimării pentru recolta din Argentina, acum la 20,7 milioane de tone. Între timp, Coceral a ridicat prognoza de producție pentru UE și Regatul Unit la 143,1 milioane de tone, indicând un avans european. Producția din SUA rămâne stabilă, cu o estimare pentru 2025/26 de 53,4 milioane de tone, ușor sub previziunile anterioare din cauza secetei în regiunile cultivate cu grâu de primăvară.

Porumb

Porumbul a început tranzacționarea joi la 4,37 dolari per bushel, în creștere cu 2½ cenți, după o scădere de 1¾ cenți în ziua precedentă. Momentul cheie al săptămânii a venit din partea producției de etanol din SUA, care a crescut la un nivel record de 1,12 milioane de barili pe zi. În ciuda acestor date pozitive, contractele futures au fost moderate, sugerând că traderii se concentrează pe viitorul raport de aprovizionare al USDA. Analiștii estimează o reducere a stocurilor de porumb vechi cu 23 milioane de busheli și urmăresc îndeaproape Brazilia, unde CONAB a ridicat prognoza de producție de porumb la 128,25 milioane de tone. Achiziția recentă de 65.000 tone de porumb de către Taiwan a evidențiat creșterea exporturilor din America de Sud. Condițiile meteorologice rămân un factor incert, în special în centura porumbului din SUA și în Câmpiile Centrale, unde ploile sunt sporadice și seceta persistă.

Soia

Soia a deschis joi la 10,50½ dolari per bushel, în scădere cu ½ cent, după ce miercuri a închis cu o pierdere de 7¼ cenți. Presiunile pieței au venit din prețurile slabe la vedere și scăderea valorii făinii de soia, deși uleiul de soia a înregistrat o recuperare marginală. Datele USDA privind exporturile și stocurile vor aduce doar ajustări minore, iar estimarea pentru noua recoltă din Brazilia a fost majorată la 169,6 milioane de tone. O detensionare a relațiilor dintre SUA și China a oferit un impuls temporar sentimentului pieței, deși nu a apărut niciun acord comercial concret. Prognozele meteo indică precipitații semnificative în regiunile americane de cultivare a soiei, ceea ce ar putea afecta randamentele și calendarul recoltei.

Titluri globale ale pieței cerealelor – Evenimente cheie care influențează tranzacțiile de astăzi

Producția de etanol din SUA a atins un nivel record de 1,12 milioane de barili/zi, subliniind cererea internă puternică de biocombustibili odată cu începerea sezonului de vară. Departamentul Energiei a raportat și o reducere semnificativă a stocurilor cu 706.000 de barili, sprijinind marjele de rafinare și activitatea procesatorilor.

În ciuda unei recolte record de porumb, Brazilia este așteptată să păstreze o mare parte a producției pentru consumul intern, pe fondul cererii în creștere din partea producătorilor de furaje și etanol. Acest lucru va reduce disponibilitatea pentru export și va tensiona lanțurile globale de aprovizionare.

În India, importurile de ulei de palmier au crescut cu 84% de la o lună la alta, atingând cel mai ridicat nivel din noiembrie 2024. Această creștere a venit ca răspuns la stocuri scăzute și prețuri favorabile, determinând totodată o creștere și a importurilor de ulei de soia și floarea-soarelui. Guvernul a redus la jumătate taxele vamale la uleiurile vegetale brute la 10%, împingând producătorii să transfere economiile către consumatori.

Noile amenințări tarifare ale lui Trump afectează sentimentul comerțului global. El a anunțat intenția de a trimite scrisori către mai multe țări în termen de două săptămâni pentru a stabili noi tarife unilaterale. Deși astfel de termene au fost adesea amânate în trecut, piețele rămân prudente pe măsură ce se apropie termenul de 9 iulie.

Regiunea americană de cultivare a grâului de primăvară rămâne uscată, reducând ușor estimările de producție națională la 53,4 milioane de tone. Deficitul de umiditate a solului persistă în Dakota de Nord, Dakota de Sud și Montana, deși ploile de la sfârșitul săptămânii ar putea atenua parțial riscurile.

Exporturile de cereale ale Ucrainei au scăzut cu 19% față de anul trecut, totalizând 39,3 milioane de tone în sezonul care se încheie luna aceasta. Exporturile de porumb au scăzut cu 23%, grâul cu 15% și orzul cu 5%, evidențiind provocările logistice și perturbările pieței pe fondul conflictului continuu.

În Argentina, inundațiile au redus estimările privind suprafața semănată cu grâu, determinând bursa din Rosario să scadă prognoza pentru 2025/26 la 20,7 milioane de tone, de la 21 milioane. Pe de altă parte, condițiile uscate sprijină progresul recoltării de porumb și soia.

Prognozele privind producția de cereale în UE s-au îmbunătățit, Coceral majorând estimările datorită condițiilor favorabile din Spania, Franța și sud-estul Europei. Recolta combinată de grâu a UE și Regatului Unit este acum estimată la 143,1 milioane de tone, iar randamentele la rapiță se redresează datorită însămânțărilor reușite din România, Franța și Germania.

Recolta de grâu a Chinei a început în Câmpia de Nord sub condiții uscate, favorizând un început rapid. Totuși, porumbul și soia ar putea avea dificultăți fără precipitații consistente, în special în regiunile centrale și sud-estice.

Variabilitatea precipitațiilor definește așteptările agricole la nivel global. În Midwest-ul american apar întârzieri din cauza fronturilor persistente, în timp ce Preriile canadiene beneficiază de ploi extinse. În contrast, părți ale Australiei și sudului Europei devin din nou uscate, afectând culturile de iarnă precum grâul și rapița.

Prețurile uleiului de palmier din Malaysia rămân relativ stabile în jurul valorii de 3.838 ringgit/tonă, în ciuda creșterii importurilor indiene. Cererea chineză ar putea crește, dar interesul UE rămâne limitat din cauza prețurilor ridicate și a preocupărilor legate de sustenabilitate.

Datele privind vânzările la export publicate astăzi vor oferi o perspectivă proaspătă asupra cererii. Analiștii estimează exporturi de porumb între 700.000–1,4 milioane de tone, soia între 150.000–600.000 de tone, iar grâu între -100.000 și 500.000 de tone pentru recolta veche, cu vânzările de recolte noi aflate de asemenea sub observație.