Contractele futures pentru grâu din Chicago deschid ziua de miercuri pe o bază mai stabilă după două sesiuni puternice. Contractul CBOT SRW cu livrare în decembrie 2025 se tranzacționează în jur de 5,48 1/4 USD per bushel, cu aproximativ 1 3/4 cenți peste închiderea de marți la 5,46 1/2 USD, în timp ce grâul HRW din Kansas City este ușor mai slab, iar grâul de primăvară din Minneapolis este mai ferm în tranzacțiile timpurii. Piața echilibrează performanța solidă a exporturilor UE – 9,05 milioane tone expediate din iulie, aproape identice cu anul trecut – cu situația grâului de iarnă din SUA, care este semănat în proporție de 92% și răsărit în proporție de 79%, dar evaluat doar la 45% „bun spre excelent”, față de 49% anul trecut. În același timp, Ucraina a confirmat că nu va restricționa exporturile de grâu în 2025/26, cu o recoltă estimată la 23 milioane tone și exporturi prognozate de 17 milioane tone, consolidând imaginea unei oferte globale ample, chiar dacă riscurile regionale persistă.
Porumbul începe sesiunea de miercuri la Chicago cu un ton ușor mai slab după creșterile moderate de marți. Contractul pentru decembrie 2025 este indicat în jur de 4,34 3/4 USD per bushel, cu circa 2 cenți sub închiderea de marți la 4,36 3/4 USD, după o zi în care majoritatea contractelor au câștigat 1–2 cenți, iar interesul deschis a crescut cu 5.489 de contracte, în ciuda lichidărilor continue pe scadența din decembrie. Prețul mediu american la porumb în piața fizică (cmdtyView) se menține ușor sub pragul de 4 USD, la 3,98 1/4 USD. Cel mai recent raport Crop Progress al USDA arată că 91% din porumbul american era recoltat la 16 noiembrie, ușor sub media pe cinci ani (94%), dar indicând o recoltare aproape încheiată. Semnalele de cerere rămân pozitive, inclusiv o achiziție de 130.000–135.000 tone de către un importator din Coreea de Sud și așteptările pentru noile date EIA despre etanol, împreună cu rapoartele întârziate ale CFTC privind pozițiile fondurilor.
Soia intră în sesiunea de miercuri într-o poziție defensivă după o corecție puternică la începutul săptămânii. Contractele pentru ianuarie 2026 se tranzacționează cu aproximativ 10 cenți mai jos, în jur de 11,43 1/2 USD per bushel, după închiderea de marți la 11,53 1/2 USD (-3 3/4 cenți), pe fondul „vânzării faptului confirmat” privind achizițiile Chinei. Prețul mediu american la soia în piața fizică a scăzut cu 4 cenți la 10,80 3/4 USD, șrotul de soia a scăzut cu 3,30 USD spre 5,00 USD, iar uleiul de soia a crescut cu încă 93–103 puncte, extinzând performanța superioară față de șrot. USDA raportează că 95% din soia americană este recoltată, foarte aproape de ritmul mediu de 96%. În Brazilia, prognoza pentru noua recoltă a fost redusă doar marginal la 177,7 milioane tone de către Abiove, menținând anticipațiile pentru o ofertă record în ciuda riscurilor meteo în creștere în Argentina și sudul Braziliei.
Revenirea agresivă a Chinei pe piața americană a soiei rămâne unul dintre factorii determinanți ai sentimentului de astăzi. Sistemul zilnic de raportare al USDA a confirmat marți 792.000 tone vândute către China, aliniindu-se discuțiilor din piață potrivit cărora traderul de stat COFCO a cumpărat cel puțin 14 încărcături – aproximativ 840.000 tone – și posibil până la 20 de încărcături (1,2 milioane tone) luni. Aceste achiziții sunt impulsionate mai puțin de competitivitatea prețului – fasolea americană rămâne mai scumpă decât cea braziliană – și mai mult de angajamentele politice ale Beijingului în cadrul acordului comercial cu Washington. După un an în care vânzările SUA către China au fost mult sub nivelul de 27 milioane tone din sezonul anterior, acest val de cumpărări marchează o schimbare psihologică și fundamentală importantă, stabilizând piața în ciuda ofertei globale abundente.
Situația din America de Sud este la fel de crucială, vremea din Argentina și expansiunea Braziliei trăgând piața în direcții opuse. În provincia Buenos Aires centrală, inundații extinse blochează accesul la câmpuri și întârzie semănatul de soia și porumb într-unul dintre cele mai mari huburi de export agricol din lume. Precipitațiile din ultimele patru luni au fost mult peste normal, lăsând aproximativ 1,5 milioane hectare într-un „risc foarte ridicat” de neproductivitate, potrivit Carbap. Fermierii se tem că unele parcele transformate în zone cu apă stătătoare ar putea rămâne nelucrabile tot sezonul – un scenariu îngrijorător pentru o țară care este cel mai mare exportator mondial de șrot și ulei de soia și al treilea exportator de porumb.
În același timp, estimările pentru noua recoltă de soia din Argentina sunt ajustate ușor în jos. Prognoza pentru 2025/26 este acum de aproximativ 46,9 milioane tone, cu mai puțin de 1% sub actualizarea anterioară, iar suprafața estimată rămâne la 16,7 milioane hectare. Progresul național al semănatului este de aproximativ 15%, considerabil sub 25% în aceeași perioadă a anului trecut, bursa din Buenos Aires indicând un nivel de 12,9%. Modelele climatice variază între ploi persistente în centrul și sudul provinciei Buenos Aires și reapariția uscăciunii și căldurii în zonele centrale ale Córdoba și regiuni învecinate. Deși umiditatea solului este încă adecvată, meteorologii avertizează că, în condițiile unei La Niña în dezvoltare – asociată de obicei cu vreme caldă și uscată în Argentina – aceste rezerve s-ar putea reduce rapid dacă fronturile așteptate aduc doar ploi izolate.
Brazilia, în schimb, continuă să proiecteze un potențial record și o influență crescândă pe piața mondială. Grupul industrial Abiove estimează acum o producție de 177,7 milioane tone în 2026, în creștere față de 172,1 milioane anul acesta, cu exporturi de 111 milioane tone și o procesare internă de 60,5 milioane tone. În ciuda volumelor mai mari de procesare și export, stocurile finale sunt estimate să crească la 10,6 milioane tone, față de 6,9 milioane în 2025. Producția de șrot este prognozată la 46,6 milioane tone, iar cea de ulei la 12,2 milioane tone. Veniturile din exporturi ar trebui să atingă 60,25 miliarde USD în 2026 – cu 5 miliarde peste prognoza anterioară – stimulată de creșterea de 10% a futures-urilor din Chicago de la sfârșitul lui octombrie. Brazilia rămâne sursa dominantă pentru procesatorii chinezi și un furnizor-cheie pentru UE.
În Paraguay, un contributor mai discret dar constant al regiunii, producția 2025/26 este prognozată la 10,8 milioane tone, aproape neschimbată și în linie cu estimările USDA. Umiditatea sănătoasă a solului și prognozele favorabile susțin așteptări bune pentru productivitate, deși zonele sud-estice cu umiditate excesivă necesită monitorizare. Cu o suprafață estimată la 3,7–3,8 milioane hectare și randamente în jur de 2,9 t/ha, Paraguay va continua să fie un exportator secundar stabil în cadrul Conului Sudic.
În afara complexului soiei, fluxurile globale de comerț la grâu și porumb sunt remodelate de decizii politice și de creșterea constantă a ofertei. Ucraina a anunțat că nu va impune restricții asupra exporturilor în 2025/26, susținută de o recoltă de 23 milioane tone și exporturi prognozate la 17 milioane tone. Deja au fost expediate 6,8 milioane tone în acest sezon față de 8,6 milioane anul trecut. Combinate cu producțiile aproape record din Argentina și cu concurența puternică din Rusia și UE, aceste evoluții mențin o piață foarte competitivă și limitează potențialul unor raliuri puternice ale prețului grâului.
Vremea rămâne un determinant-cheie al riscului de preț. În America de Nord, un model cald domină următoarele 10 zile, cu episoade de precipitații moderate spre abundente care vor îmbunătăți umiditatea solului pentru grâul de iarnă. Totuși, nivelurile scăzute ale fluviului Mississippi continuă să limiteze logistica. În America de Sud, Pampasul argentinian va rămâne cu precipitații sub normale, iar umiditatea solului ar putea începe să scadă în decembrie. Între timp, Brazilia centrală rămâne umedă și răcoroasă, dar sudul – mai ales Rio Grande do Sul și Paraná – se confruntă cu o uscare accentuată, apropiindu-se de zone critice pentru culturile de porumb și soia.
Dincolo de Americi, modelele climatice regionale adaugă noi nuanțe. Europa va avea ploi intermitente și temperaturi în scădere, transformând precipitațiile în zăpadă în unele regiuni, în timp ce grâul de iarnă intră în repaus. Regiunea Mării Negre va primi precipitații limitate, cu sud-vestul Rusiei rămânând îngrijorător de uscat. În Australia, ploile ajută partea de vest, în timp ce estul rămâne mai uscat în perioada recoltării. În Asia, temperaturile vor fi apropiate sau ușor sub normale, cu precipitații ridicate în sudul Indiei, Coreea de Sud, Japonia și unele părți din Asia de Sud-Est.
Indicatorii macroeconomici din energie și creșterea animalelor continuă să influențeze piața cerealelor. Piața americană a etanolului așteaptă raportul EIA de astăzi, cu producția estimată să crească spre 1,091 milioane barili/zi, iar stocurile spre 22,44 milioane barili – semnale de cerere stabilă sau ușor în creștere pentru porumb. În sectorul zootehnic, un sondaj Bloomberg indică o reducere de 8,1% a bovinelor plasate în fermele de îngrășare în octombrie, ceea ce sugerează randamente strânse și prețuri ridicate pentru carne de vită, cu impact asupra cererii de furaje. În același timp, CFTC reia publicarea rapoartelor sale întârziate privind pozițiile speculative, ceea ce ar putea dezvălui schimbări semnificative în expunerea fondurilor pe grâu, porumb și soia.
