Prezentare generală a pieței cerealelor: Începe marți, 25.11.2025

Închiderea fabricii Tyson, reducerea efectivelor de vite din SUA și accentuarea secetei din America de Sud se ciocnesc de semnale fragile ale cererii de cereale.

Grâu

Contractele futures la grâu în Chicago au închis mai slab luni, cu SRW decembrie 2025 la 5,22¼ dolari pe bushel, în scădere cu 4¾ cenți, întrucât grâul de iarnă a condus din nou scăderile, în timp ce grâul de primăvară din Minneapolis a rămas stabil. Presiunea a continuat în ciuda unui raport excepțional al inspecțiilor săptămânale la export, care au crescut cu 92% față de săptămâna precedentă, ajungând la 474.530 tone și ridicând exporturile cumulate cu 19,65% peste nivelul de anul trecut. Semănatul grâului de iarnă în SUA a ajuns la 97%, în linie cu ritmul sezonier, iar ratingurile de „bun spre excelent” au urcat la 48%, deși rămân sub nivelul de anul trecut. FranceAgriMer a menținut o condiție excepțională a culturilor franceze la 98% B/E, iar Arabia Saudită a achiziționat 300.000 tone într-un nou tender, subliniind cererea globală solidă chiar dacă prețurile futures sunt trase în jos de oferta abundentă și presiunea macro.

Porumb

Futures la porumb au început săptămâna în scădere, cu contractul decembrie 2025 închizând la 4,23¾ dolari pe bushel, în scădere cu 1¾ cenți, pe fondul unor semnale mixte tehnice și fundamentale. Recoltarea porumbului în SUA a ajuns la 96%, la doar un punct sub media pe cinci ani, iar exporturile au totalizat 1,63 milioane tone — cu 61,8% peste nivelul de anul trecut, deși sub ritmul extraordinar din săptămâna anterioară. Indicele național al prețului spot în SUA a scăzut ușor la 3,87½ dolari, indicând o cerere fizică stabilă, dar modestă. Prețurile porumbului brazilian s-au întărit din nou, sprijinite de vânzările prudente ale fermierilor și de lucrările la porumbul de primă recoltă, deși balanța globală rămâne confortabilă datorită producției mari estimate pentru 2024/25 și 2025/26. Semănatul brazilian a ajuns la 93%, dar rămâne ușor în urma ritmului de anul trecut.

Soia

Contractele futures la soia au închis luni ușor mai jos, cu soia ianuarie 2026 la 11,23¼ dolari pe bushel, în scădere cu 1¾ cenți, în timp ce piața a echilibrat fluxurile slabe de export cu așteptările în creștere privind reînnoirea angajamentelor comerciale SUA–China. USDA a raportat o vânzare privată de 123.000 tone către China, iar secretarul american al agriculturii Rollins a indicat că ambele țări se așteaptă să finalizeze în câteva zile acordul privind achiziția celor 12 milioane tone de soia. Totuși, inspecțiile la export au arătat un tablou mai sumbru: livrările s-au prăbușit la 799.042 tone, cel mai scăzut nivel pentru această săptămână din 2006, iar exporturile din anul de marketing sunt cu 44,5% sub nivelul de anul trecut. Procesarea internă rămâne record, în timp ce semănatul brazilian a ajuns la 81%, rămânând în urmă din cauza ploilor neregulate și a necesității de reînsămânțare.

Factori globali și titluri esențiale

Cel mai mare șoc macro a venit din sectorul proteinelor din SUA, unde Tyson Foods a anunțat închiderea fabricii sale majore de procesare a cărnii de vită din Lexington, Nebraska, afectând 3.200 de angajați, și reducerea operațiunilor la unitatea din Amarillo, Texas. Decizia reflectă cele mai reduse efective de bovine din aproape 75 de ani, cauzate de ani de sacrificări forțate din cauza secetei. Divizia de carne de vită a înregistrat o pierdere ajustată de 426 milioane dolari în ultimele 12 luni și anticipează pierderi de 400–600 milioane în 2026. Pentru piața cerealelor, acest lucru indică o reducere pe termen mediu a cererii de nutreț, în special pentru porumb și șrot de soia, chiar dacă prețurile ridicate la carne mențin un deficit structural pe piața proteinelor.

Datele noi din SUA au subliniat rolul tot mai mare al procesării și al biocombustibililor. Procesarea de soia din august a atins un record de 198 milioane bushels, +18,2% față de anul trecut, pe fondul extinderii capacităților legate de motorina regenerabilă. Stocurile de ulei de soia au crescut cu aproape 10%, iar utilizarea porumbului pentru etanol a atins 463,4 milioane bushels, ușor mai mare decât luna precedentă, dar cu 3,4% sub anul trecut. Utilizarea totală de porumb în mori a scăzut cu 3,9%, ceea ce indică o cerere industrială stabilă, dar nu suficient de puternică pentru a contrabalansa presiunea bearish din futures.

Dinamica efectivelor de animale din SUA continuă să influențeze piața nutrețurilor. Intrările în fermele de îngrășare au scăzut în octombrie cu 10%, iar efectivul total a scăzut cu 2,2%. Livrările au scăzut cu 8%, confirmând o ofertă tot mai restrânsă. În contrast, producția de lapte a crescut cu 3,9%, iar producția pe cap de animal cu 1,5%, sugerând o cerere robustă pentru furaje în sectorul lactatelor, chiar dacă sectorul cărnii de vită se contractă.

Vremea din America de Sud devine unul dintre riscurile majore globale, Argentina și sudul Braziliei având un trend tot mai pronunțat spre uscăciune. Meteorologii avertizează că în decembrie sunt probabile precipitații sub normal, amenințând formarea producției dacă ploile nu revin. În centrul și nordul Braziliei, ploile frecvente stabilizează umiditatea solului, dar distribuția neuniformă încetinește semănatul și crește necesarul de reînsămânțare.

Piețele interne din Brazilia au reflectat această tensiune climatică. Prețurile porumbului au rămas ferme, iar cele ale soiei au crescut ușor, fermierii fiind reticenți în a vinde. Indicele CEPEA/ESALQ pentru soia a crescut cu 1,2% la Paranaguá și cu 1,1% în Paraná, șrotul de soia a crescut cu 1,3%, în timp ce uleiul de soia a scăzut cu 2,5%.

Vremea globală a adăugat un alt strat de volatilitate. Un val de sisteme puternice este pregătit să traverseze Midwestul, Delta și Câmpiile SUA, aducând ploi, zăpadă și un val de aer arctic care va forța grâul în repaus vegetativ. Fluviul Mississippi rămâne la niveluri critice, afectând logistica barjelor. Europa a beneficiat de ploi favorabile, în timp ce sud-vestul Rusiei continuă să sufere de secetă, în ciuda îmbunătățirilor în Ucraina.

Dincolo de Americi, schimbările de rute comerciale și politicile agricole continuă să influențeze cererea. India și Afganistanul vor deschide noi coridoare aeriene pentru mărfuri, ocolind blocajele rutiere pakistaneze. Indonezia a anunțat ținte agricole ambițioase pentru 2026 — inclusiv 34,77 milioane tone de orez și 18 milioane tone de porumb — semnalând eforturi strategice de consolidare a securității alimentare pe termen lung.