Luni s-a încheiat cu un ton mai slab pentru complexul cerealier, după ce decizia lui Trump de a amâna loviturile asupra unor ținte energetice din Iran a declanșat o scădere puternică a petrolului. În același timp, grâul a fost limitat de așteptările mai ridicate privind exporturile din Marea Neagră, iar soia a găsit suport în știrile legate de uleiuri și procesare.
Piața a închis ziua cu un ton defensiv. Energia a fost principalul factor macro negativ, dar cerealele au trebuit să absoarbă și noi semnale privind oferta, vremea și cererea, care au menținut presiunea asupra grâului și au lăsat porumbul mai slab, în ciuda unui flux solid de exporturi.
Scăderea petrolului cu 9,36 dolari a fost cel mai important factor inter-piață al zilei. Aceasta a slăbit apetitul general pentru risc și a redus suportul pentru biocombustibili, afectând cel mai direct porumbul și soia, precum și complexul uleiului de soia.
Grâul a încheiat mai jos, în ciuda unor livrări de export mai puternice. SRW Chicago a închis în scădere cu 7 1/2 cenți, iar HRW Kansas City a fost de asemenea pe roșu. Piața a trebuit să echilibreze datele mai bune privind livrările săptămânale cu faptul că competiția globală la export rămâne intensă. Așteptările mai ridicate privind oferta din Rusia și Europa au limitat creșterile.
Actualizarea privind starea culturilor din Kansas a adăugat un strat suplimentar de suport pentru grâu, condițiile pentru grâul de iarnă scăzând cu 6 puncte la 46% bun/excelent. Acest lucru a oferit un sprijin bazat pe vreme, dar nu suficient pentru a compensa presiunea din partea ofertei globale și a sectorului energetic mai slab.
Porumbul a rămas sub presiune în cea mai mare parte a sesiunii și a închis în scădere cu 6 cenți pentru mai ’26. O vânzare privată de 102.000 tone către Mexic și inspecțiile solide la export au oferit un anumit suport, dar nu au reușit să compenseze scăderea petrolului și tonul general mai slab al pieței.
A doua recoltă de porumb din Brazilia a menținut, de asemenea, prudența traderilor. AgRural a indicat că însămânțarea a ajuns la 97%, confirmând că oferta din America de Sud evoluează conform așteptărilor și va continua să limiteze creșterile în absența unor probleme meteorologice majore.
Soia a fost cea mai puternică dintre cele trei culturi în cursul zilei, închizând în creștere cu 2 1/4 cenți pentru mai ’26. Uleiul de soia a fost susținut spre final de comentariile administratorului EPA, Lee Zeldin, privind publicarea cotelor RVO până la sfârșitul lunii, în timp ce inspecțiile puternice la export și o vânzare privată către Mexic au susținut piața.
China a rămas un factor important pentru cerere și logistică în cazul soiei. Inspecțiile la export au arătat că China a fost principala destinație pentru soia americană în acea săptămână, dar totalul pe anul de comercializare rămâne mult sub nivelul de anul trecut, menținând piața sensibilă la orice semnal că cererea chineză se orientează mai mult către Brazilia.
Ritmul recoltării din Brazilia a rămas, de asemenea, un factor important. Recoltarea soiei a fost raportată la 68%, încă sub nivelul de anul trecut, în timp ce vremea din centrul Braziliei rămâne problematică în unele zone. Acest lucru a oferit un suport modest pentru soia, chiar dacă imaginea generală a ofertei rămâne confortabilă.
Contextul mai larg al sectorului furajelor din China a contat și el spre finalul zilei. Prețurile la porcine sunt la un minim al ultimilor 15 ani, iar piața furajelor este sub presiune, ceea ce menține așteptările de cerere pentru șrotul de soia și porumb prudente în cazul în care reducerile de efective se accelerează.
| CBOT | |||
|---|---|---|---|
| Chicago | Contract | USD/mt | +/- |
| Grâu | Mai | 215.96 | -2.76 |
| Porumb | Mai | 180.90 | -2.36 |
| Soia | Mai | 427.51 | +0.83 |
| Srot Soia | Mai | 360.01 | -1.54 |
| EURONEXT | |||
|---|---|---|---|
| Paris | Contract | EUR/mt | +/- |
| Grâu | Mai | 202.25 | -1.00 |
| Porumb | Iunie | 209.00 | +1.00 |
| Rapita | Mai | 497.50 | -4.75 |
Grâu: Grâul CBOT mai ’26 a închis la $5.87 3/4, în scădere cu 7 1/2 cenți. Contractul a fost sub presiune din cauza scăderii puternice a petrolului și a accentului pus pe potențialul ridicat de export al Rusiei și Europei, în timp ce condițiile mai slabe pentru grâul de iarnă din Kansas și datele solide privind livrările au oferit un anumit suport.
Porumb: Porumbul mai ’26 a închis la $4.59 1/2, în scădere cu 6 cenți. Porumbul a fost tras în jos de scăderea energiei și de sentimentul de risc mai slab, în timp ce vânzarea către Mexic și inspecțiile solide la export au limitat scăderea, fără a schimba direcția negativă a zilei.
Soia: Soia mai ’26 a închis la $11.63 1/2, în creștere cu 2 1/4 cenți. Soia a performat mai bine datorită suportului din partea uleiului de soia, vânzărilor private și inspecțiilor solide, în timp ce ritmul mai lent al recoltării din Brazilia și marjele puternice de procesare au ajutat piața să rămână mai fermă decât porumbul și grâul.
